29-01-2023

Monitorujemy jakość powietrza. Oby zawsze było „zielono”

Na osiedlu Port Drzewny pojawił się czujnik pyłu zawieszonego jakości powietrza. Pomiary z urządzenia można śledzić m.in. w popularnej aplikacji Kanarek. Chcemy, żeby zawsze były one oznaczone na zielono.

„TO TU jest najczystsze powietrze w Toruniu” – półtora roku temu, gdy rozpoczynaliśmy nasz projekt, to było jedno z pierwszych haseł, którym go promowaliśmy. Jeszcze na etapie koncepcji przyjęliśmy, że na naszym osiedlu będziemy korzystać z rozwiązań ekologicznych.

W ślad za tym poszły kolejne decyzje. Osiedle Port Drzewny powstaje w wyjątkowym miejscu – na granicy Torunia i gminy Zławieś Wielka. Z dala od dotychczasowej zabudowy, uciążliwego sąsiedztwa ruchliwych dróg czy przemysłowych kominów. Nie chcieliśmy tego zmieniać i psuć.

Nasze domy są ogrzewane (i schładzane) pompami ciepła. Dzięki temu na osiedlu nie ma niskiej emisji, a co za tym idzie – smogu. Teraz można się o tym przekonać, nie odwiedzając osiedla. W tym tygodniu zamontowaliśmy czujnik pyłu zawieszonego, który na bieżąco monitoruje jakość powietrza.

Pomiary z urządzenia, które zostało zamontowane na wysokości 2,2 m, można śledzić na bieżąco w popularnej aplikacji Kanarek (do ściągnięcia na telefony z Androidem lub iOS). Nasz czujnik został włączony do globalnej sieci Community Sensor (mapę czujników znajdziecie TUTAJ), która tworzy dostępne dla wszystkich dane środowiskowe. W tej chwili działa w niej już ponad 13,4 tys. czujników.

W sobotę o godz. 18 na osiedlu Port Drzewny było -1,06 st. C, wilgotność 63%, ciśnienie 1023 hPa. Pyły zawieszone PM2,5 miały stężenie 3.00 µg/m³, a pyły zawieszone PM10 – 4.50 µg/m³. Zgodnie z indeksem jakości powietrza, który można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, mieliśmy więc w sobotni wieczór bardzo dobrą jakość powietrza. W przypadku pyłu zawieszonego PM2,5 o bardzo dobrej jakości powietrza mówimy, gdy nie przekracza ono stężenia 13 µg/m³, a PM10 – 20 µg/m³.

Nasz czujnik to Nettigo Air Monitor. Za jego pomocą monitorujemy nie tylko pył zawieszony, ale także wilgotność, ciśnienie i temperaturę.


Dowiedz się więcej o naszej inwestycji:

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!