29-01-2024

Mówimy „Nie” zanieczyszczeniu światłem

Coraz głośniej i odważniej mówi się o zanieczyszczeniu światłem. Prowadzi ono do wielu negatywnych skutków dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Jakie kroki udało nam się podjąć, żeby zminimalizować to zjawisko na osiedlu Port Drzewny?


Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Mówimy o nim wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego lub niewłaściwego użycia sztucznego oświetlenia, które prowadzi do szeregu negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, zdrowia ludzi czy też obserwacji astronomicznych.

Jest to zjawisko coraz bardziej rozpowszechnione w miastach i na przedmieściach, gdzie nadmiar sztucznego światła w nocy zakłóca naturalne cykle dobowe i sezonowe, wpływając na ekosystemy i jakość naszego życia.


Mówimy „nie” zanieczyszczeniu światłem

– Nasz projekt jest środowiskowo świadomy – mówi Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny. – Nie przechodzimy obojętnie obok problemu zanieczyszczenia światłem. Podjęliśmy kroki, żeby go minimalizować na naszym osiedlu. Stosujemy niskoprądowe lampy LED, które są znacznie bardziej efektywne energetycznie i emitują mniej światła, przyczyniając się do redukcji zanieczyszczenia światłem.

Dodatkowo zadbaliśmy o to, żeby słupy oświetleniowe były możliwie jak najniższe, a strumień światła był tak wyprofilowany, by w jak najmniejszym stopniu generować świetlne zanieczyszczenie.   

To podejście nie tylko zmniejsza wpływ na środowisko, ale także poprawia komfort i jakość życia mieszkańców, jednocześnie stanowiąc przykład dobrej praktyki w urbanistyce.


Jakie są skutki zanieczyszczenia światłem?

Nadmierna ilość sztucznego światła w nocy może poważnie zakłócić naturalne cykle życiowe wielu gatunków zwierząt. Na przykład ptaki migrujące mogą zostać zdezorientowane przez jasne światła miast, co prowadzi do zmiany ich tras migracyjnych, a nawet kolizji z budynkami.

Zanieczyszczenie światłem może również wpływać na owady, takie jak motyle i ćmy, przyciągając je do sztucznych źródeł światła i odciągając od ich naturalnych środowisk i zadań, takich jak zapylanie.

Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, może zakłócić wewnętrzny zegar biologiczny ludzi, prowadząc do problemów ze snem i bezsenności.

A długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie światłem może zwiększać ryzyko różnych problemów zdrowotnych, w tym depresji i innych zaburzeń nastroju, a także może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia.

Jasne światła miejskie znacząco utrudniają obserwacje astronomiczne. I w ogóle podziwianie tego, co widać na niebie. A coraz częściej w miastach – nawet tych niewielkich – widać coraz mniej.


Jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu światłem?

Mówić głośno o tym problemie. Na szczęście jest coraz więcej kampanii, które wskazują nie tylko, jakie są skutki tego zjawiska, ale także co każdy z nas może zrobić, żeby je zminimalizować. Warto uwrażliwiać na tę kwestię młodych ludzi i zachęcać ich od najmłodszych lat do aktywnego działania na rzecz ochrony ciemnego nieba. I promować nowoczesne rozwiązania.

Jakie? Warto korzystać z energooszczędnych i długowiecznych lamp LED, które emitują mniej światła rozproszonego i mogą być lepiej kontrolowane pod kątem intensywności i kierunku świecenia.

Pomocne w tym mogą być też systemy oświetleniowe, które automatycznie dostosowują intensywność światła do potrzeb, np. poprzez ściemnianie w godzinach nocnych lub wyłączanie, gdy nie ma potrzeby oświetlania.

Innym rozwiązaniem, które można zastosować na szerszą skalę – w mieście lub na osiedlu – jest stosowanie osłon na lampach, które kierują światło w dół, zamiast w górę i na boki.


A jak my to robimy w Porcie Drzewnym?

Na osiedlu Port Drzewny do oświetlenie przestrzeni publicznych – ulic, pieszojezdni, alejek prowadzących do domów i podwórzy – stosujemy wyłącznie niskoprądowe lampy LED. Dzięki temu osiągamy oszczędności energetyczne i jednocześnie redukujemy zanieczyszczenie światłem.

Główne słupy oświetleniowe mają wysokość maksymalną 4 m, a moc pojedynczej lampy LED to tylko 20W. Dodatkowe doświetlenia w postaci słupków generują 5W mocy i podobnie jak te pierwsze całość światła koncentrują w kierunku ziemi. 

Unikamy nadmiernego oświetlenia, stosując odpowiednią ilość i moc źródeł światła, dostosowując je do rzeczywistych potrzeb. To oświetlenie kierunkowe, które kieruje światło bezpośrednio na powierzchnię, którą chcemy oświetlić, bez rozpraszania go w niepożądanych kierunkach. 

Oświetlenie na osiedlu, dzięki zamontowanemu sterownikowi astronomicznemu, włącza się automatycznie pod zmierzchu i wyłącza, gdy zaczyna świtać. Analizujemy inne rozwiązania, które zminimalizują zanieczyszczenie światłem np. systemy, które dostosują intensywność oświetlenia w zależności od potrzeb czy reagować na ruch, zapewniając światło tam, gdzie jest potrzebne.

Ważne w tym wszystkim jest jednak także znalezienie równowagi pomiędzy potrzebami mieszkańców a ochroną środowiska naturalnego. I tym się kierujemy.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!