02-07-2022

Stawiamy na pompy ciepła

Pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe i wentylacja mechaniczna z rekuperacją – taką kombinację znajdziecie w naszych domach. Dziś opowiemy Wam nieco więcej o naszych pompach ciepła.

Wokół pomp ciepła robi się coraz głośniej. Niektórzy mówią nawet, że w przyszłości (oby niedalekiej) mogą rozwiązać one problem zanieczyszczenia powietrza w miastach. Bez wątpienia z roku na rok w Polsce montuje się coraz więcej pomp ciepła. Stają się modne.

Warto jednak zwrócić uwagę na parametry urządzeń. I jakość. Bo pompa pompie nierówna. Jakie urządzenia są montowane w naszych domach?

Domy z pompami ciepła Samsung

W przypadku pompy ciepła nie ma, co oszczędzać. Warto postawić na urządzenie wysokiej klasy, wyprodukowane przez sprawdzoną firmę, mającą sprawny serwis. Przecież ma ono służyć nam przez wiele lat. Dlatego w naszych domach montujemy pompy ciepła firmy Samsung.

Są to pompy ciepła powietrze/woda typu split. Tego typu instalacje są rozdzielone na dwie jednostki: wewnętrzną i zewnętrzną.

Wewnątrz domu instaluje się jednostkę wewnętrzną na ciepłą wodę użytkową (nasze pompy mają 260-litrowe zbiorniki), która przypomina lodówkę. Na zewnątrz zaś –na dachach budynków – znajdują się sprężarki z wymiennikiem ciepła (parownikiem) i wentylatorem wymuszającym przepływ powietrza przez wymiennik (całość wygląda jak agregat).

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Najkrócej: pobierają powietrze z zewnątrz, odbierają z niego ciepło i przekazują je do obiegu grzewczego w domu.

A wchodząc w szczegóły, wygląda to tak: ciepło z otoczenia jest pobierane przez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywane do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik trafia do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie jest kierowany do jednostki wewnętrznej i w skraplaczu oddaje ciepło – które jest wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym i do podgrzania wody. Tak wygląda tryb grzania. Pompy ciepła latem mogą natomiast schładzać pomieszczenia. Zmienia się kierunek przepływu czynnika chłodniczego. Pompa ciepła działa wówczas jak chłodziarka.

Pompa ciepła działa jak „odwrócona” lodówka. Różnica jest taka, że lodówka odbiera ciepło od produktów żywnościowych, które do niej włożymy, a następnie oddaje je do otoczenia.

Nasze urządzenia to pompy ciepła all in one

A to oznacza, że zawierają one w sobie całą instalację elektryczną i armaturę hydrauliczną. Nie mamy więc w domu całej ściany rurek, zaworów i pompek. Wszystko jest w jednostce wewnętrznej, z której ciepło przekazywane jest do ogrzewania podłogowego.

Na jednostce zewnętrznej znajduje się panel, za pomocą którego możemy ustawić wszystkie niezbędne parametry, a w połączeniu z czujnikami temperatury i systemem Smart Grid, można sterować ogrzewaniem domu z każdego miejsca na świecie. Oprócz tego pompa ciepła – na wypadek dużych mrozów – ma wbudowaną grzałkę awaryjną, która podgrzewa wodę.

Jakie są rachunki za ciepło?

Na dachach naszych domów znajdują się wyjścia pod montaż instalacji fotowoltaicznych. Osoby, które zdecydują się na taki wydatek, mogą ograniczyć koszty ogrzewania praktycznie do zera i przez większość roku mieć budynek zeroenergetyczny. Bez fotowoltaiki koszty ogrzewania pompą ciepła mogą wynieść ok. 200 zł miesięcznie (tyle dodatkowo płacimy za prąd).

To tańsze rozwiązanie niż ogrzewanie gazowe. I zdrowsze dla nas i naszych sąsiadów. Latem zaś można za pomocą pompy ciepła schłodzić mieszkanie.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!