Standardem w naszych budynkach jest kombinacja ogrzewania podłogowego, pompy ciepła i wentylacji mechaniczną z rekuperacją. Dziś opowiemy Wam głównie o ogrzewaniu podłogowym.
Okazją do tego jest montaż ogrzewania podłogowego w budynku szeregowym F3, w skład którego wchodzi łącznie pięć lokali.
Montaż ogrzewania podłogowego składa się z pięciu etapów:
- Przygotowania podłoża.
- Wykonania przyłączy hydraulicznych.
- Położenia izolacji.
- Rozłożenia przewodów i sprawdzenia ich szczelności.
- Wykonania wylewki (posadzki betonowej).
W tej chwili w budynku F3 jesteśmy na 4. etapie. Przewody są już rozłożone. Teraz czeka nas sprawdzenie ich szczelności, a następnie wykonanie posadzek.
– Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim komfort cieplny. W tym systemie ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całej powierzchni podłogi, co sprawia, że jest ono odczuwalne w każdym zakątku domu i w każdym pomieszczeniu – podkreśla Jakub Bronka, prezes Portu Drzewnego.
W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło w sposób bardziej naturalny i równomierny, eliminując problem zimnych stref w pomieszczeniach.
Ale rosnąca popularność tego rozwiązania wynika także z czegoś zupełnie innego. Ważne są względy estetyczne i praktyczne. W domu z ogrzewaniem podłogowym nie ma grzejników. A to pozwala na swobodną aranżację wnętrz i ułatwia utrzymanie domu w czystości.
Może to być też rozwiązanie bardziej ekologiczne i ekonomiczne – jeśli połączymy ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła, a pompę z panelami fotowoltaicznymi.
Wysoka izolacyjność naszych budynków połączona z systemem rekuperacji sprawia, że zainstalowane pompy ciepła firmy Samsung dla utrzymania komfortu cieplnego wytwarzają temperaturę wahającą się od 22 st. C (początek i koniec okresu grzewczego) do 29 st. C (w okresach największych mrozów). To przekłada się na bardzo niskie zużycie energii elektrycznej na potrzeby grzewcze.
Jest jedno „ale”. W domach z ogrzewaniem podłogowym będziemy musieli zrezygnować z niektórych rodzajów dywanów. Wskazane są w tym przypadku produkty bardziej przewiewne np. wykonane z syntetycznej juty.