08-09-2021

Portowy Dziennik Budowy #3, 8 września 2021

Jak wygląda montaż domów na osiedlu Port Drzewny? Jak łączymy ze sobą elementy prefabrykowane? Ile osób pracuje przy montażu domów? Na te inne pytania odpowiadamy w kolejnym odcinku naszego Portowego Dziennika Budowy.

Skąd bierzemy elementy prefabrykowane? Ściany i schody powstają w fabryce we Włocławku, stropy natomiast produkuje dla nas firma z Konina. Jak wygląda montaż domów z elementów prefabrykowanych? Elementy prefabrykowane przyjeżdżają na plac budowy przygotowane do montażu.

W procesie montażu uczestniczy trzech montażystów oraz operator dźwigu samojezdnego. Przed rozpoczęciem montażu wykonywane są prace przygotowawcze, polegające na wierceniu otworów w płycie fundamentowej, a następnie wklejeniu prętów startowych przy pomocy specjalnych kotew chemicznych. Kolejnym etapem jest osadzenie ścian prefabrykowanych na uprzednio przygotowanych prętach startowych. W ścianach na etapie prefabrykacji umieszczane są przepusty, które na końcowym etapie montażu są zalewane zaprawą o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych.

Elementy prefabrykowane łączone są między sobą za pomocą zaprawy montażowej, która jest umieszczana w specjalnie zaprojektowanych „zamkach montażowych”. Podpory montażowe można usunąć już po upływie 24 godzin. Po osadzeniu wszystkich elementów prefabrykowanych następuje odbiór techniczny – są sprawdzane m.in. piony, kąty i płaszczyzny.

Następnym etapem jest montaż prefabrykowanych płyt kanałowych, typu HC, stanowiących stropy zarówno nad pierwszą, jak i drugą kondygnacją budynków. Po prawidłowym zamontowaniu płyt stropowych następuje montaż zbrojenia oraz odbiór techniczny. Następnie zalewane są spoiny pomiędzy płytami oraz wieńce okalające strop. W ten sposób cała kondygnacja jest stężona i można zająć się montażem ścian i stropów na kolejnym poziomie. Montaż kondygnacji trwa ok. tygodnia.

 

Postawiliśmy na prefabrykację, bo naszym zdaniem ma ona zdecydowanie więcej zalet niż wad.

  • Prefabrykacja to nie tylko wysoka jakość i precyzyjne wykonanie (powstają one w hali produkcyjnej pod ścisłą kontrolą, a każdy element przed opuszczeniem wytwórni jest poddawany surowej kontroli technicznej), ale także znacznie krótszy czas realizacji. Ściany i stropy przyjeżdżają na plac budowy suche. Nie wymagają więc sezonowania tak jak tradycyjne mury. Po montażu od razu można przystąpić do wykończenia.
  • Elementy prefabrykowane powstają pod dachem, co oznacza również mniejsze ryzyko zawilgocenia i późniejszych problemów z grzybami i pleśnią.
  • Domy prefabrykowane cechują się wysoką izolacją cieplną. Konstrukcje są szczelne i ciepłe. To oznacza: niższe koszty utrzymania, komfort cieplny przez cały rok, mniejsze zużycie energii i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
  • Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane: mineralne, ceramiczne, przyjazne człowiekowi i jego otoczeniu. Jest lekki i ciepły. To materiał obojętny chemicznie, bez zapachu, odporny na działanie kwasów, wilgoci, pleśni, grzybów i gryzoni. Jest niepalny i mrozoodporny. Ściany z keramzytu mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, charakteryzują się dużą przepuszczalnością pary wodnej i świetnymi własnościami akustycznymi

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 4

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!