Przeróżne badania – i polskie, i zagraniczne – wskazują, że połowa z nas na dojazd do pracy chce poświęcać maksymalnie 20 minut. A 29 proc. jest w stanie zaakceptować półgodzinną podróż do biura. To wnioski z badania przeprowadzonego przez Grafton Recruitment i CBRE. Co ciekawe, tylko 19 proc. ankietowanych przyznało, że jest w stanie dojeżdżać do biura w czasie dłuższym niż pół godziny.
Do jeszcze ciekawszych wniosków dochodzą autorzy raportu „Polacy o dojazdach do pracy”, opracowanego na zlecenie LeasingTeam Group. Dla 81 proc. Polaków dojazd do miejsca zatrudnienia ma kluczowe znaczenie i wpływa na decyzję o przyjęciu oferty pracy.
Mocno przywiązani do…
A jak sprawa wygląda z naszym przywiązaniem do swojego miejsca zamieszkania? Badania wskazują, że jesteśmy do niego bardzo mocno przywiązani.
Ponad połowa z nas (51,8 proc.) zaczęłaby rozglądać się za nowym miejscem pracy w przypadku nagłej zmiany warunków dojazdu np. wskutek zmiany siedziby firmy, długotrwałego remontu trasy dojazdowej czy zmianą częstotliwości kursowania komunikacji publicznej. Co więcej, co piąty z ankietowanych zapowiedział, że zrobiłby to bez wahania.
Przeprowadzka? Nie, zmiana pracy
I kolejny ważny wniosek: chcąc skrócić czas poświęcony na dojazdy, nie zdecydowalibyśmy się na przeprowadzkę, a zmienilibyśmy pracodawcę. Taką odpowiedź udzieliło 77 proc. respondentów.
I jeszcze jeden istotny wniosek: przy wyborze miejsca do życia powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wygląda dojazd do „naszego potencjalnego miejsca na świecie”, a także jak z niego dotrzeć do ważnych dla nas punktów (szkoła, praca, sklep, przychodnia), a także ile to nam zajmuje czasu (i ile zżera nam to nerwów). Warto też przeanalizować dostępność do komunikacji publicznej, dróg rowerowych, itp.
Długi czas spędzony w drodze do pracy ma wiele negatywnych skutków: obniża produktywność, a także jakość życia zawodowego i prywatnego. Znacząco zwiększa poziom niepokoju i obniża stopień zadowolenia z życia.
15-20 minut od centrum
Mieszkanie w zasięgu 15-20 minut dojazdu do centrum pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas, który można wykorzystać na inne aktywności np. spędzanie czasu z rodziną. Unikanie długich i męczących dojazdów może znacząco obniżyć poziom stresu. Krótsze trasy są mniej frustrujące i pozwalają na spokojniejszy start i zakończenie dnia.
Bliskość do kluczowych miejsc umożliwia większą elastyczność w planowaniu dnia. Można łatwiej dostosować godziny pracy, zorganizować wizyty lekarskie czy załatwić sprawy osobiste. Mniejsza ilość czasu spędzanego w podróży pozwala na lepsze zbalansowanie obowiązków zawodowych i osobistych, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.
Nie wspominając już o mniejszych wydatkach na przejazdy.