07-07-2024

Dlaczego w Porcie Drzewnym mamy białe dachy?

Papa pomalowana białą farbą odblaskową lub papa z białą posypką doskonale odbijają promienie słoneczne, a co za tym idzie – dach nie nagrzewa się tak bardzo jak w przypadku tradycyjnej papy. Różnica może wynieść nawet 40 stopni Celsjusza. Sprawdziliśmy to w praktyce.

Na dachy dwóch budynków weszliśmy ok. godz. 14, gdy temperatura powietrza osiągnęła 27 stopni Celsjusza. Na jednym z nich była ułożona papa jeszcze niepomalowana białą farbą, a drugim – papa z białą posypką.

Co pokazały pomiary? Ciemne pokrycie nagrzało się do ok. 55-58 stopni Celsjusza. Białe – maksymalnie do 38 stopni Celsjusza.

I tutaj kryje się właśnie odpowiedź na tytułowe pytanie. Malujemy dachy białą farbą odblaskową lub układamy na nich papę z białą posypką dlatego, że takie pokrycie znakomicie odbija promienie słoneczne i obniża temperaturę dachu. Tradycyjna papa podczas upałów może nagrzewać się nawet do 80 stopni Celsjusza. Białe pokrycie obniża ją do 40 stopni.

Co dają nam tzw. chłodne dachy?

Obniżenie temperatury dachu oznacza dużo większy komfort mieszkania i snu – zwłaszcza latem.

Przekłada się to również na konkretne oszczędności. Niższa temperatura dachu w znaczący sposób obniża zużycie energii elektrycznej do klimatyzacji lub pompy ciepła pracującej w trybie chłodzenia.

Dodatkowo – niższa temperatura dachu zwiększa latem sprawność rekuperacji, podnosząc jej możliwości schładzania powietrza.

Stosowane przez nas farby odblaskowe mają wysoki współczynnik abledo, czyli współczynnik odbicia promieni słonecznych. Ma to duże znaczenie przy montażu dwustronnych paneli fotowoltaicznych – gwarantuje nawet 25-procentowe zwiększenie produkcji prądu z tej samej powierzchni paneli.

Do paneli fotowoltaicznych dociera bowiem bezpośrednie światło słoneczne, światło rozproszone (dyfuzyjne), ale też światło odbite od elementów otoczenia. Biały dach zwiększa więc skuteczność fotowoltaiki.

Większa skuteczność paneli fotowoltaicznych

Niższa temperatura dachu to większa skuteczność paneli fotowoltaicznych. W ich przypadku najlepsza temperatura to ok. 25 stopni. Każde odchylenie o 0,5 stopnia Celsjusza redukuje tę skuteczność o ok. 5 proc. Dzięki białym dachom można obniżyć temperaturę modułów fotowoltaicznych o 10-20 stopni Celsjusza i zwiększyć ich wydajność od 4 do 10 proc.

Stosowanie farb i pokryć z wysokim współczynnikiem abledo całkowicie niweluje powstawanie efektu miejskich wysp ciepła, czyli zjawiska, które przejawia się wyższymi temperaturami w strefach miejskich niż wiejskich. Różnica temperatur może sięgać od 1 do 6 stopni Celsjusza. polegającego na różnicach temperatur. Białe dachy mają też dłuższą żywotność.

Jakie właściwości ma farba, którą malujemy dachy na biało? Jest to farba na bazie wody, pigmentowana dwutlenkiem tytanu. Po związaniu tworzy ona na powierzchni elastyczną błonę o wysokiej odporności na UV i działanie czynników atmosferycznych. Jej poziom refleksyjności wynosi 0,82, co znacząco zmniejsza redukuje absorpcję ciepła i poprawia komfort mieszkania, ale też sprzyja szybkiemu rozładowaniu zakumulowanego na dachu ciepła w nocy.

W tej chwili w ofercie mamy 9 domów – SPRAWDŹ!

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!