25-02-2024

Dojazd do pracy? Najlepiej 20-minutowy

Przeróżne badania – i polskie, i zagraniczne – wskazują, że połowa z nas na dojazd do pracy chce poświęcać maksymalnie 20 minut. A 29 proc. jest w stanie zaakceptować półgodzinną podróż do biura. To wnioski z badania przeprowadzonego przez Grafton Recruitment i CBRE. Co ciekawe, tylko 19 proc. ankietowanych przyznało, że jest w stanie dojeżdżać do biura w czasie dłuższym niż pół godziny.

Do jeszcze ciekawszych wniosków dochodzą autorzy raportu „Polacy o dojazdach do pracy”, opracowanego na zlecenie LeasingTeam Group. Dla 81 proc. Polaków dojazd do miejsca zatrudnienia ma kluczowe znaczenie i wpływa na decyzję o przyjęciu oferty pracy.

Mocno przywiązani do…

A jak sprawa wygląda z naszym przywiązaniem do swojego miejsca zamieszkania? Badania wskazują, że jesteśmy do niego bardzo mocno przywiązani.

Ponad połowa z nas (51,8 proc.) zaczęłaby rozglądać się za nowym miejscem pracy w przypadku nagłej zmiany warunków dojazdu np. wskutek zmiany siedziby firmy, długotrwałego remontu trasy dojazdowej czy zmianą częstotliwości kursowania komunikacji publicznej. Co więcej, co piąty z ankietowanych zapowiedział, że zrobiłby to bez wahania.

Przeprowadzka? Nie, zmiana pracy

I kolejny ważny wniosek: chcąc skrócić czas poświęcony na dojazdy, nie zdecydowalibyśmy się na przeprowadzkę, a zmienilibyśmy pracodawcę. Taką odpowiedź udzieliło 77 proc. respondentów.

I jeszcze jeden istotny wniosek: przy wyborze miejsca do życia powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wygląda dojazd do „naszego potencjalnego miejsca na świecie”, a także jak z niego dotrzeć do ważnych dla nas punktów (szkoła, praca, sklep, przychodnia), a także ile to nam zajmuje czasu (i ile zżera nam to nerwów). Warto też przeanalizować dostępność do komunikacji publicznej, dróg rowerowych, itp.

Długi czas spędzony w drodze do pracy ma wiele negatywnych skutków: obniża produktywność, a także jakość życia zawodowego i prywatnego. Znacząco zwiększa poziom niepokoju i obniża stopień zadowolenia z życia.

15-20 minut od centrum

Mieszkanie w zasięgu 15-20 minut dojazdu do centrum pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas, który można wykorzystać na inne aktywności np. spędzanie czasu z rodziną. Unikanie długich i męczących dojazdów może znacząco obniżyć poziom stresu. Krótsze trasy są mniej frustrujące i pozwalają na spokojniejszy start i zakończenie dnia.

Bliskość do kluczowych miejsc umożliwia większą elastyczność w planowaniu dnia. Można łatwiej dostosować godziny pracy, zorganizować wizyty lekarskie czy załatwić sprawy osobiste. Mniejsza ilość czasu spędzanego w podróży pozwala na lepsze zbalansowanie obowiązków zawodowych i osobistych, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Nie wspominając już o mniejszych wydatkach na przejazdy.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!