10-08-2024

Jak zaplanować idealną przestrzeń dla domowników – porady projektanta wnętrz

Podejmując decyzję o zakupie domu lub mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego lokalizację czy cenę, ale także układ pomieszczeń. Inne potrzeby mają pary, jeszcze inne rodziny z dziećmi (tutaj też wiele zależy od wieku dzieci). Jak zaplanować idealną przestrzeń dla domowników? Oto kilka rad projektantów wnętrz.

Wybierając dom, warto wcześniej zwiedzić go całą rodziną i wyobrazić sobie, w jaki sposób wykorzystamy wszystkie pomieszczenia. Popatrzmy wspólnie oczyma wyobraźni, jak będziemy korzystać z tej przestrzeni, czy spełnia ona nasze aktualne, ale i przyszłe potrzeby.

Oto kilka praktycznych porad od projektantów wnętrz, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie domu.

Otwarte przestrzenie – to serce domu!

Wyobraź sobie poranek, kiedy cała rodzina zbiera się w kuchni, przygotowując śniadanie. Oczywiście jest pośpiech, czasami nerwy. Ale to wszystko łatwiej okiełznać, kiedy mamy wszystko pod ręką.

Otwarta przestrzeń, która łączy kuchnię, jadalnię i salon, to serce domu, gdzie życie toczy się pełną parą. Praktycznie od rana do późnego wieczoru. Takie rozwiązanie sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu, a jednocześnie daje poczucie przestrzeni i swobody.

PORADY:

  • Rozmieszczaj meble w sposób, który sprzyja interakcji, np. sofa możesz skierować w stronę kuchni, aby można było rozmawiać podczas gotowania.
  • Centralnym punktem nie musi być… telewizor. Może lepszym rozwiązaniem będzie np. rzutnik.
  • Zastanów się nad wyspą kuchenną, która może zarówno pełnić rolę miejsca do gotowania, jak i spotkań rodzinnych np. podczas śniadania.
  • Serce domu musi być jasne. Wybierając dom zwróc uwagę na dostęp do naturalnego światła – poprzez duże okna i przeszklone drzwi tarasowe, które łączą wnętrze z ogrodem.

Strefy w domu – każdy znajdzie swoje miejsce!

Każdy z domowników ma inne potrzeby. Dzieci potrzebują miejsca do zabawy i nauki, rodzice – przestrzeni do pracy i relaksu. Wydzielanie stref w domu pozwala każdemu członkowi rodziny znaleźć swoje miejsce.

Oczywiście te strefy mogą się ze sobą łączyć i przenikać na wiele sposobów. Lub zmieniać swoje funkcje. Stół w salonie może być miejscem, gdzie dzieci po szkole jedzą obiad, następnie odrabiają lekcje, a zaraz po nich układają puzzle lub grają w planszówki.

Domy – w odróżnieniu od mieszkań – mają nieco więcej przestrzeni i nie zmuszają nas do kompromisów. Warto więc przeglądając oferty, zwrócić uwagę, na ile dana przestrzeń daje nam możliwości wydzielenia różnych stref np. do relaksu, zabawy, pracy czy też przechowywania.

PORADY:

  • A może strefa relaksu? W salonie możesz wydzielić przestrzeń do wypoczynku np. kącik z fotelami i stolikiem kawowym, gdzie można poczytać lub porozmawiać.
  • Miejsce do zabawy dla dzieci możesz zaplanować w osobnym pokoju na parterze, który zwykle „trzyma się” dla gości. I mieć na oku swoje pociechy.

Przechowywanie – tajemnica porządku

Nie ma nic bardziej frustrującego niż bałagan. Oczywiście każdy z nas ma nieco inną definicję „bałaganu”. Ale mając do dyspozycji nieco większą przestrzeń, tak naprawdę mamy… większy porządek. Bo mamy miejsce na przechowywanie rzeczy.

Warto zainwestować w inteligentne rozwiązania do przechowywania. Wbudowane szafy, schowki pod schodami czy meble z ukrytymi schowkami pomogą nam utrzymać porządek. Mogą być też dekoracją wnętrz.

PORADY:

  • Wbudowane szafy w korytarzach i sypialniach pozwalają na przechowywanie odzieży i innych przedmiotów bez zagracania przestrzeni. Kupując dom, warto zwrócić uwagę na skosy, które są wyzwaniem, a czasem przekleństwem nie tylko dla właścicieli domu, ale też stolarzy.
  • Wykorzystaj wszystkie schowki np. pod schodami. To może być miejsce do przechowywania butów, sprzętu sportowego czy narzędzi – albo inaczej: rzeczy, których nie potrzebujesz na co dzień.
  • A może meble z ukrytymi schowkami: wybieraj meble, które oferują dodatkowe miejsce do przechowywania, np. ławy z pojemnikami czy sofy z wbudowanymi schowkami.

Kuchnia – drugie serce domu i miejsce spotkań

Salony z aneksami kuchennymi stają się powszechniejsze. Spotkamy je już nie tylko w domach, ale także w mieszkaniach. Wielu z nas za żadne skarby nie zgodziłoby się na takie rozwiązanie: bo nie chcą mieć „zapachów” w salonie, nie chcą mieć poczucia ciągłego bałaganu.

Zwolennicy i przeciwnicy osobnych kuchni na pewno znajdą mnóstwo argumentów, żeby pokazać wyższość jednego i drugiego rozwiązania. Na pewno jednak będą mówić wspólnym głosem, jeśli chodzi o to, że korzystanie z kuchni powinno być przyjemnością. Powinno łączyć ergonomię, wygodę. Powinno być miejsce na przygotowywanie posiłków czy też przechowywanie rzeczy.

PORADY:

  • Zaplanuj kuchnię tak, żeby lodówka, zlewozmywak i kuchenka były pod ręką. Niektórzy nazywają to trójkątem roboczym.
  • Blatów musi być pod dostatkiem. To podstawa wygodnego przygotowania posiłków – zwłaszcza jeśli gotuje więcej niż jedna osoba jednocześnie. Blaty oczywiście służą też często do spożywania posiłków.
  • No i coś zupełnie niezbędnego, czyli dużo miejsca do przechowywania: wysokie szafki (najlepiej do sufitu), duże szuflady (łatwiej w nich coś znaleźć) i mieć pod ręką wszystkie niezbędne przybory kuchenne i produkty spożywcze. Rozwiązań – także tych nowoczesnych – jest mnóstwo i z każdym rokiem coraz więcej. Wszystko zależy oczywiście od naszej wyobraźni i… portfela.

Łazienka, czyli Oaza spokoju

Łazienka to miejsce, gdzie zaczynamy i kończymy każdy dzień. Dobrze zaplanowana łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też powinna stanowić oazę spokoju. A najlepiej gdyby były… dwie łazienki np. osobna dla dzieci i osobna dla rodziców. W ten sposób unikniemy porannych czy wieczornych kolejek.

Albo mniejsza łazienka na parterze z prysznicem. I górna z wanną, większa, pozwalająca na chwilę relaksu, z przytulnym oświetleniem, itp. Ale warto też pomyśleć o tym, żeby w łazience była odpowiednia ilość miejsca do przechowywania w łazienkach, np. szafki pod umywalkami, półki na ręczniki i kosmetyki.

PORADY:

  • W łazience idealnie sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Zwłaszcza w chłodne dni.
  • Duże lustra optycznie powiększają przestrzeń i dodają elegancji łazience. Możesz również rozważyć lustra z wbudowanym oświetleniem.
  • Wybieraj materiały odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia, takie jak płytki ceramiczne czy kamień naturalny.
  • Kilka razy zastanów się nad zakupem… prysznica walk in. Dlaczego? To rozwiązanie bardzo dobrze się prezentuje, ale często na tym się kończy. Uciążliwy bywa nie tylko zapychający się odpływ liniowy. Jest też nieco chłodniej niż w klasycznej kabinie prysznicowej.
  • Stosuj spokojne, relaksujące kolory, które sprzyjają wyciszeniu, takie jak błękity, zielenie czy neutralne odcienie szarości i beżu.

Pokój wielofunkcyjny – elastyczność na każdą okazję

Życie jest pełne niespodzianek, a dom powinien być na nie przygotowany. Pokój wielofunkcyjny, który może pełnić rolę gościnnego, biura lub miejsca do zabaw dla dzieci, to doskonałe rozwiązanie dla zmieniających się potrzeb rodziny. Lub w niespodziewanych sytuacjach.

PORADY:

  • W takich pomieszczeniach idealnie sprawdzają się składane meble np. rozkładana kanapa, która zamienia się w łóżko dla gości.
  • Biurko z regulowaną wysokością może służyć zarówno dzieciom do nauki, jak i dorosłym do pracy. Możesz je łatwo dostosować do wzrostu użytkownika.

Miejsce do pracy – komfort i koncentracja

Coraz więcej osób pracuje zdalnie, dlatego przestrzeń do pracy w domu staje się niezbędna. Wygodne biuro domowe z ergonomicznym biurkiem i dobrą organizacją przestrzeni zapewni komfort i ułatwi koncentrację na obowiązkach zawodowych.

PORADY:

  • Po pierwsze: wygodne biurko i krzesło, które zapewni odpowiednie wsparcie dla pleców podczas długich godzin pracy.
  • Po drugie: dobre oświetlone miejsce – chodzi zarówno o światło naturalne, jak i sztuczne, aby nie męczyć oczu.
  • Po trzecie: organizacja przestrzeni. To mogą być półki, regały, organizery na biurko.

Przyszłość, czyli dom, który rośnie razem z Tobą

Planując układ pomieszczeń, warto myśleć przyszłościowo. Czy Twój dom będzie mógł dostosować się do zmieniających się potrzeb rodziny? Dodatkowy pokój, który może stać się sypialnią dla nowego członka rodziny lub przestrzeń do rekreacji, która zmieni się w domowe biuro, gdy dzieci dorosną. Albo w garderobę.

PORADY:

  • Zastanów się nad zaplanowaniem dodatkowych pokoi, które mogą pełnić różne funkcje w zależności od potrzeb, np. pokój gościnny, sypialnia dla dzieci lub pokój do hobby.
  • Dom też nie powinien być za duży – po tym gdy z rodzinnego gniazda wyfruną nasze dzieci nie będziemy mieli, co zrobić z nadmiarem metrów kwadratowych.
  • Przed zakupem sprawdź, czy dom pozwala na elastyczne zaplanowanie przestrzeni: podzielenie pomieszczeń bądź też połączenie ich poprzez likwidację ścian.

Przemyślany układ pomieszczeń to podstawa komfortowego i wygodnego domu, a przede wszystkim szczęśliwej rodziny. Każda rodzina jest inna i każda rodzina ma inne potrzeby, które też zmieniają się z czasem. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup konkretnego domu. Bo na końcu tej drogi jest domownik, który powinien znaleźć w domu swoje miejsce i czuć się w nim po prostu dobrze.

W tej chwili w ofercie mamy 9 domów – SPRAWDŹ!

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!