05-07-2021

Portowy Dziennik Budowy #1, 6 lipca 2021

Prezentujemy Wam pierwszy odcinek Portowego Dziennika Budowy, w którym na bieżąco będziemy przedstawiać postępy prac na budowie osiedla Port Drzewny. W pierwszej odsłonie skupiamy się na płytach fundamentowych i na tym, czym różnią się od zwykłych fundamentów.

Na jakim etapie jest budowa osiedla Port Drzewny?

Teren, na którym jest realizowany pierwszy etap, został ogrodzony. Powstało zaplecze budowy i droga dojazdowa do niego. Na placu budowy obecnie pracuje ponad 20 osób. Ich prace skupiają się w tej chwili na realizacji płyt fundamentowych dla pięciu zespołów budynków (dwóch bliźniaków i trzech segmentów – każdy po cztery domy), na których już wkrótce będą montowane elementy prefabrykowane: ściany oraz stropy.

Jak powstają nasze płyty fundamentowe? Cały proces trwa niewiele ponad tydzień (tradycyjny fundament powstaje dłużej – ok. trzy tygodnie). Najpierw budowlańcy wymieniają grunt na głębokości od 0,5 do 1,5 m. Następnie – zanim zacznie się jeszcze wylewanie betonu – na podsypce jest układana 15-centymetrowa izolacja fundamentu ze styroduru XPS, czyli styropianu ekstrudowanego, który ma znacznie lepsze właściwości i jest bardziej wytrzymały od zwykłego styropianu.

– Styrodur po bokach i pod płytą fundamentową tworzy warstwę izolacji termicznej, żeby budynek się nie wychładzał – tłumaczy Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny. – Możemy mówić w tym przypadku o ciepłym fundamencie. Przy tradycyjnych fundamentach, które powstają nie pod całym budynkiem, a po obwodzie budynku i pod ścianami, rzadko robi się dodatkową izolację. Na styrodur następnie wylewamy beton, w który wtapiamy zbrojenie z włókna szklanego. Korzystamy z najlepszego na rynku betonu firmy Lafarge, który zawiera dodatkowo włókno rozproszone wzmacniające konstrukcję.

Port Drzewny współpracuje z lokalnymi firmami. Beton przyjeżdża na plac budowy z węzła betoniarskiego w Bydgoszczy, a piasek do podsypki pod płytę fundamentową z podtoruńskich Kamionek.

Co dalej po betonowaniu płyty fundamentowej? Trafia na nią jeszcze masa izolacyjna. Następnie można rozkładać rurki pod instalację ogrzewania podłogowego i na koniec zalać je betonową posadzką. Ogrzewanie podłogowe na osiedlu Port Drzewny jest w standardzie!

Na zdjęciach widać już kable wystające z płyty fundamentowej i otwory pod sieci: wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną i światłowód (osiedle od razu będzie mieć dostęp do szybkiej sieci światłowodowej!). Skąd woda widoczna na zdjęciach przedstawiających płyty fundamentowe? Płyty są podlewane – zwłaszcza przy wysokich temperaturach, żeby beton się właściwie wiązał i się nie wykruszał.

Czym różnią się płyty fundamentowe od zwykłych fundamentów?

– To zupełnie inna jakość budowania – zauważa Jakub Bronka. – Płyta fundamentowa w odróżnieniu od zwykłego fundamentu to jeden wielki monolit, którego nie da się odkształcić, który nie przechyli się na bok i który nie osiądzie. Znajduje się bowiem pod całym budynkiem. Zwykły fundament robi się zazwyczaj tylko po obwodzie i pod ścianami, a to oznacza znacznie większe ryzyko osiadania budynku czy występowania zarysowań i spękań. Przy płycie takie zagrożenie jest minimalne. Co więcej, przed wylaniem betonu zlecamy geologowi przebadanie wymienionego i zagęszczonego gruntu pod płytę fundamentową.

Kolejny etap na budowie Portu Drzewnego, czyli montaż elementów prefabrykowanych, już wkrótce. Opiszemy go szczegółowo już w kolejnych odcinkach. Teraz możemy zdradzić, że montaż ścian, stropów i schodów z prefabrykatów przy jednym budynku zajmuje… trzy dni.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!