06-05-2021

Powiat toruński to dobre miejsce do inwestowania

Rozpoczęliśmy budowę osiedla Port Drzewny. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie 58 nowoczesnych domów, które nie będą mieć negatywnego wpływu na środowisko. Inwestor stawia na ekologiczne i innowacyjne rozwiązania.

Do tej pory w powiecie toruńskim nie było projektu mieszkaniowego o tak dużej skali. Inwestor – Port Drzewny sp. z o.o. – w Starym Toruniu (tuż przy granicy gmina Zławieś Wielka z Toruniem) na ponad 40 ha terenu zamierza wybudować od podstaw nowoczesne i zrównoważone osiedle, odpowiadające na współczesne potrzeby oraz trendy.

– Już na etapie koncepcji podjęliśmy decyzję, że będziemy w pełni korzystać z dostępnych ekorozwiązań – mówi Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny. – Świadomość ekologiczna Polaków jest większa. Nasza inwestycja jest odpowiedzią na takie oczekiwania. Coraz więcej osób chce bowiem świadomie zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko. W Porcie Drzewnym będzie to możliwe.

Domy, które powstaną w Starym Toruniu, będą niskoenergetyczne. A to oznacza, że na osiedlu nie będzie żadnych źródeł niskiej emisji, a co za tym idzie – smogu. Wszystkie domy zostaną wyposażone w pompy ciepła i systemy rekuperacji. Ich właściciele będą mogli również – na własną rękę lub korzystając z publicznych dotacji zamontować na dachach panele fotowoltaiczne. W każdym budynku powstanie instalacja, która ułatwi i przyspieszy montaż takich urządzeń.

Inwestor idzie krok dalej. Na osiedlu zamierza rozwijać inteligentny system zarządzenia energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. To wyjście naprzeciw decyzjom rządu dotyczącym OZE. Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie dofinansowywać realizację takich przedsięwzięć w ramach programu Mój Prąd 3.0, co ma zwiększyć produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych i konsumpcję energii wytworzonej na własne potrzeby.

Pierwsze domy w Starym Toruniu zostaną wybudowane jeszcze w tym roku. Wszystko za sprawą wybranej przez inwestora technologii – prefabrykacji, która skróci czas budowy z kilkunastu do kilku miesięcy. Budynki – od 75 do 129 m kw. – zostaną zmontowane z elementów prefabrykowanych z keramzytobetonu. Doskonałe właściwości tego materiału w połączeniu z prefabrykacją, ciepłymi fundamentami, ścianami i oknami -oznaczają wysoki komfort mieszkania. I bardzo niską utratę energii, a to oznacza jej niski pobór i oszczędności.

W Porcie Drzewnym powstanie nowy ekosystem – inwestor zamierza sadzić drzewa lub przesadzać je z innych miejsc. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji liczne trasy spacerowe i rowerowe np. nad Wisłą, a także aleje z krzewami, bylinami, łąkami kwietnymi, ozdobnymi trawami czy ziołami. Istotną kwestią będzie także gospodarka wodna – mieszkańcy będą mogli zbierać deszczówkę i podlewać nią ogrody. Będzie ona trafiać też do tzw. ogrodów deszczowych na terenach zieleni, dzięki temu stworzy się wyjątkowy mikroklimat i zwiększy bioróżnorodność. Realizując te założenia, inwestor będzie skorzystać z wiedzy kadry naukowej UMK. W tym celu podpisał z toruńską uczelnią list intencyjny.

Kolejnym rozwiązaniem jest maksymalne ograniczenie ruchu samochodowego i „wypchnięcie” aut na zewnątrz osiedla. Na ulicach okalających zabudowę powstaną miejsca postojowe, w tym także zadaszone car porty, na których również będzie można zainstalować fotowoltaikę bądź też ładowarki dla aut elektrycznych. Samochody będą mogły poruszać się tylko po wybranych drogach. A to przełoży się na bezpieczeństwo, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców osiedla.

– Port Drzewny to coś więcej niż osiedle – podkreśla Jakub Bronka. – To nowy sposób życia. W zgodzie z dzisiejszymi możliwościami. Tylko w gminie Zławieś Wielka mogliśmy zrealizować tak nowoczesną i odważną koncepcję: osiedla zbudowanego od podstaw, a dzięki temu zrównoważonego i odpowiadającego na współczesne potrzeby.

Port Drzewny sp. z o.o. to toruńska spółka, która swój rozwój opiera przede wszystkim na osobach i firmach działających w województwie kujawsko-pomorskim: począwszy od projektanta (autorem projektu osiedla jest toruński architekt Piotr Sobociński), a skończywszy na dostawcy elementów prefabrykowanych z keramzytobetonu (na plac budowy dostarczy je firma Buszrem z Włocławka).

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!