06-04-2022

Przesadzamy drzewa w Porcie Drzewnym!

Zamiast wycinać, można drzewo przesadzić i je uratować. Taki obrazek w Toruniu to rzadkość. Czas to zmienić – podkreśla inwestor osiedla Port Drzewny, które powstaje na granicy Torunia i Złejwsi Wielkiej. Deweloper kupił specjalistyczną przesadzarkę i na przełomie zimy i wiosny przesadził 20 drzew (tu wpisać liczbę przesadzonych drzew). W najbliższych latach zamierza ją wykorzystywać na znacznie większą skalę, ratując drzewa z terenów, na których groziłaby im wycinka.

Olek to imię lipy drobnolistnej, która została przesadzona na osiedle Port Drzewny jako pierwsza. Potem była Tosia, Werka i Julek, czyli dwie brzozy i sosna. – Nadaliśmy naszym drzewom zdrobniałe imiona dzieci osób, które są zaangażowane w projekt – mówi Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny. – Kto nie chciałby mieć swojego drzewa?! Docelowo na naszym osiedlu będzie tak wiele drzew, że może nam nie starczyć imion.

Na początek kilkadziesiąt drzew

Inwestor osiedla zakup profesjonalnej przesadzarki do drzew planował jeszcze długo przed tym, gdy na placu budowy wbito pierwszą łopatę. Decyzja zapadła podczas prac nad koncepcją osiedla Port Drzewny.

– Postanowiliśmy, że od początku w projekt zostaną wpisane konkretne rozwiązania proekologiczne – podkreśla Jakub Bronka. – Że wybudujemy od podstaw nową tkankę miejską: zrównoważoną, zeroemisyjną, w zgodzie z naturą. Miasto od nowa. Że ten ekoprojekt nie będzie tylko na papierze. Każdy chce mieszkać na zielonym osiedlu (wiele osiedli ma nawet taką nazwę). Każdy chce wprowadzić się do domu lub mieszkania i mieć widok z okna na zieleń. My oczywiście także tego chcemy. Ale nie tylko to jest ważne. Liczy się także to, żeby zrobić coś więcej. Dbając o to cenne (lub najcenniejsze). O przyrodę. Robimy to, ratując przed wycinką drzewa rosnące w innych miejscach. Takie, które poszłyby pod topór.

Na przełomie zimy i wiosny deweloper przesadził kilkadziesiąt drzew. To lipy, dęby, świerki, brzozy i sosny. I ułamek tego, co planuje firma w Porcie Drzewnym. Dlatego też inwestor osiedla zdecydował się nie na wypożyczenie, ale na zakup nowej, profesjonalnej przesadzarki do drzew. Urządzenie zamontowane na ładowarce teleskopowej pozwala na przesadzenie drzewa do średnicy 15 cm (ok. 50 cm obwodu). Operacja wymaga udziału co najmniej dwóch osób: operatora ładowarki i operatora przesadzarki, który za pomocą pilota steruje urządzeniem.

Przesadzanie drzew krok po kroku

Nad każdym etapem zabiegu czuwa inspektor zieleni Krzysztof Jabłoński. – Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste. Podjeżdża przesadzarka, „obejmuje” drzewo, wgryza się w ziemię i jest drzewo. To tylko pozory – zaznacza Krzysztof Jabłoński. – Wszystko zaczyna się dużo wcześniej od typowania drzew do przesadzenia. A o tym decyduje np. stan zdrowotny drzewa, jego gatunek, ale też możliwości danego modelu przesadzarki.

Które drzewa najlepiej tolerują przesadzanie? Z drzew liściastych: lipy, klony, jesiony, platany. Z iglastych: daglezja, cisy, żywotniki, świerki.

Jak wygląda przygotowanie drzewa do przesadzenia? – Jest to uzależnione od wieku drzewa – tłumaczy Krzysztof Jabłoński. – Młodsze drzewa lepiej regenerują się po przesadzeniu, nie wymagają specjalnych przygotowań i zabiegów. Dojrzałe drzewa gatunków źle znoszących przesadzanie mają maksymalnie 30% szans na przeżycie. Przygotowanie drzew polega na stopniowym przecinaniu korzeni w celu ich odtwarzania w bryle korzeniowej mniejszej wielkości, zabieg ten wykonujemy co najmniej jeden sezon wegetacyjny. Przesadzamy tylko drzewa zdrowe, przed przesadzeniem dokładnie badamy kondycję drzewa.

Przesadzanie drzew składa się z kilku etapów:

  • wyboru i przygotowania miejsca sadzenia (muszą mieć zbliżone warunki jak w miejscu, gdzie wcześniej rosło drzewo),
  • wykopania drzewa (trzeba pozyskać bryłę korzeniową),
  • transportu (drzewo trzeba zabezpieczyć pasami, a pod bryłę korzeniową podwiesić siatkę zabezpieczającą),
  • sadzenia (w dole nasadzeniowym musi się pojawić rura drenarska tworząca system napowietrzająco-nawadniający, należy drzewo ustabilizować palikami, uformować pod nim misę pełniącą rolę tymczasowego zbiornika wody i obficie podlewać).

Po przesadzeniu drzewa zaczyna się najtrudniejszy i najdłuższy etap. Jego pielęgnacja. – Przy budowie osiedla nie wycięliśmy ani jednego drzewa. I nie wytniemy. Bo na terenie, gdzie budujemy, nie ma drzew – zauważa Jakub Bronka. – Przed nami dużo trudniejsze zadanie – zbudowanie zupełnie nowego ekosystemu. Chcemy pokazać, że realizowanie inwestycji nie musi iść w parze z wycinką drzew i dewastowaniem przyrody. A niestety wciąż się tak dzieje – przykładów nie trzeba szukać daleko (choćby w Toruniu).

Akcja #PRZESADŹniewycinaj

Już wkrótce Port Drzewny rozpocznie akcję #PRZESADŹniewycinaj. Będzie skierowana do firm i właścicieli prywatnych terenów. Na stronie www akcji będą zbierane zgłoszenia od właścicieli drzew przeznaczonych pod wycinkę.

– Po wypełnieniu formularza na stronie odezwiemy się do wybranych właścicieli drzew i sprawdzimy u nich na miejscu, czy dane drzewo spełnia nie tylko parametry (czy po prostu nasza przesadzarka da sobie z nim radę), jego stan, ale przede wszystkim to, czy nadaje się ono do przesadzenia i czy poradzi sobie w nowym miejscu – tłumaczy Krzysztof Jabłoński.

Przesadzanie tak zgłoszonych drzew zacznie się jesienią tego roku. Bez jakichkolwiek kosztów po stronie właściciela drzewa.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!