Dlaczego warto tu zamieszkać?

Poznaj zalety naszego osiedla

Czyste powietrze, czysta energia

Port Drzewny to jedno z najczystszych pod względem jakości powietrza miejsc w Toruniu i okolicach. Nasze osiedle powstaje w odległości ok. 500 m od innej zabudowy jednorodzinnej. Z dala od przemysłowych kominów i ruchliwych tras komunikacyjnych. Na osiedlu Port Drzewny nie będzie więc smogu, hałasu, a także miejskiego zgiełku.

Na naszym osiedlu powstaną nowoczesne i energooszczędne domy z ogrodami, pompami ciepła i wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Stawiamy na ekologiczne i innowacyjne rozwiązania. Dlatego też na osiedlu nie będzie źródeł niskiej emisji. Będziemy możliwie szeroko korzystać z odnawialnych źródeł energii, tworząc np. spółdzielnie energetyczne i produkując prąd z fotowoltaiki na dachach budynków bądź też na zadaszeniach miejsc parkingowych tzw. carportów, gdzie będzie możliwe także ładowanie samochodów elektrycznych.

Na osiedlu powstanie zupełnie nowy ekosystem. A to za sprawą m.in. drzew, które będziemy nie tylko sadzić, ale także przesadzać z innych lokalizacji – w przeciwieństwie do innych deweloperów. Liczbę sadzonych drzew będzie można śledzić na liczniku, który pojawi się już wkrótce na naszej stronie internetowej. Docelowo urządzimy też aleje, przy których znajdą się krzewy, byliny, łąki kwietne, ozdobne trawy i zioła, a także zadbane tereny zieleni czy place zabaw.

Dużą uwagę poświęcimy gospodarce wodnej – mieszkańcy będą mogli zbierać deszczówkę i nią np. podlewać ogrody, poza tym będzie ona też trafiać do tzw. ogrodów deszczowych na terenach zieleni, dzięki temu stworzy się wyjątkowy mikroklimat i zwiększy bioróżnorodność, a co najważniejsze – deszczówka będzie równomiernie rozsączana do gleby.

Będziemy stale monitorować jakość powietrza w miejscu inwestycji. Ograniczymy do niezbędnego minimum ruch aut na osiedlu. Przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych mieszkańców. Auta będą parkować przy wybranych ulicach bądź na skraju osiedla.

Mieszkańcy Portu Drzewnego dzięki tym rozwiązaniom będą mogli ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Korzystając z pomp ciepła, a w przyszłości być może z ciepła geotermalnego, nie będą szkodzić otoczeniu i sobie. Będą mogli zmniejszyć swój ślad węglowy!

Własny ogród przy domu

Największe przydomowe ogrody na naszym osiedlu mają ponad 500 m kw. To już na tyle wystarczająca przestrzeń, że można urządzić w nich nie tylko część wypoczynkową (np. wokół tarasu), ale także wstawić różne instalacje (np. ogrodowy basen), posadzić kwiaty lub zioła, założyć warzywnik z podwyższonymi grządkami, zasadzić drzewka ozdobne lub owocowe. I po prostu zrelaksować się po pracy.

Kawa wśród pachnących kwiatów, pielęgnacja roślin, popołudniowa zabawa z dziećmi, spacer boso po świeżo ściętej trawie, obiad w rodzinnej atmosferze na świeżym powietrzu, spotkanie z przyjaciółmi na sobotnim grillu, odpoczynek na tarasie przy dobrej książce, kolacja tylko we dwoje – możliwości jakie daje własny ogród (nie tylko w letnie miesiące) jest naprawdę mnóstwo. Dlatego też chcemy już na wstępie tak przygotować ogrody, by były one dla Państwa wygodne i… zielone.

Mieszkańcy będą więc mogli zbierać deszczówkę i nią podlewać ogrody. Przygotujemy instalacje pod montaż ogrodowych basenów. Nie wspominając o montażu ogrodzenia ogrodu, które na własną rękę będzie można zaaranżować np. obsadzając zimozielonymi pnączami.

Szybki dojazd do centrum Torunia

Chyba nie trzeba żadnego zmotoryzowanego torunianina przekonywać do tego, że Szosa Bydgoska jest najmniej zakorkowaną trasą wylotową w Toruniu. Nie ma tam tak wielu sygnalizacji świetlnych jak gdzie indziej – na samej ul. Grudziądzkiej można ich naliczyć aż osiem. Wsiadając do auta z Portu Drzewnego, po prostu się jedzie prosto do celu, bez większych komplikacji. Jak jest po drugiej stronie miasta? Doskonale o tym wiedzą mieszkańcy np. Krobi, Brzozówki czy Głogowa. Oni czasami czekają kilka lub kilkanaście minut, żeby włączyć się do ruchu na drodze krajowej nr 10. Dodając do tego dojazd do samego Torunia, często robi się z tego kilkadziesiąt minut. Nie wspominając już o sytuacjach wyjątkowych jak kolizja czy wypadek.

Wyjazd z Torunia w kierunku Bydgoszczy i gminy Zławieś Wielka pod tym względem jest bezproblemowy. Z terenu naszej inwestycji naprawdę można dojechać w kilkanaście minut na toruńską Starówkę. I nie jest to żadna sztuczka marketingowa. To pokaże wam każda nawigacja. Bliżej miasta już nie da się budować. Port Drzewny na granicy Torunia i gminy Zławieś Wielka.

Spokojna okolica wśród natury

Zamieszkaj kilkanaście minut od centrum Torunia, ale z dala od miejskiego zgiełku, hałasu i codziennej gonitwy, a co najważniejsze – bez smogu i przemysłowych kominów. W wyjątkowym miejscu, wśród pól i lasów, gdzie Wisła łączy się z Portem Drzewnym, blisko natury, gdzie na wyciągnięcie ręki masz liczne trasy spacerowe i rowerowe. Poczuj przestrzeń i poczuj się wolny, mieszkając w mieście.

Tylko w takim miejscu możemy zrealizować w całości nasz koncept, czyli budowę od podstaw nowej tkanki miejskiej, zeroemisyjnej, zrównoważonej i w zgodzie z naturą. Chodziło nam o miejsce, które ma dogodną wentylację, gdzie jest wizualny kontakt z naturą, mające otwarcia widokowe i ogromne przestrzenie, dające wrażenie wolności, a jednocześnie budzące ciekawość.

Mimo iż zabudowujemy to miejsce, w pewnym sensie będziemy je równocześnie oddawać naturze. Zamiast wycinać, jak to dzieje się w wielu miejscach w Toruniu, będziemy sadzić nowe drzewa lub przesadzać je z innych miejsc. W miejscu, gdzie staną domy, do niedawna rosła m.in. kukurydza. Zamiast tego każdy w ogrodzie będzie mógł – a wręcz powinien – zasadzić drzewo, jeśli nie jedno, to parę. Jeśli będziemy mieć drzewa, to będą też ptaki. To jest powolny proces, ale to osiedle będzie dojrzewało na naszych oczach. W częściach wspólnych pojawi się duża różnorodność gatunków roślin. Tak jak projektuje się ogrody, tutaj także o każdej porze roku będzie działo się coś ciekawego, coś kwitło, coś żyło. Wprowadzimy ogrody deszczowe, które będą zbierać wodę deszczową. To będą naturalne zbiorniki wodne, bez betonu, z szuwarami, do których przylecą kaczki. Od podstaw stworzymy nowy ekosystem. W zgodzie z naturą.

Nowoczesna architektura

Nasze osiedle zaprojektowała pracownia Sobociński Architekci, na czele z Piotrem Sobocińskim, toruńskim architektem. Port Drzewny to nie jest inwestycja na kilka lat. Będzie realizowana co najmniej przez dekadę. Architektura musi się więc obronić przez dłuższy czas. Dlatego też zdecydowaliśmy się na prostą i modernistyczną w formie architekturę, oszczędną, ale przez to również uniwersalną. Takie formy najmniej się dezaktualizują. Stonowana jest też kolorystyka.

– Staramy się oszczędnie używać kolorów, stawiamy na barwy neutralne. Stosujemy materiały naturalne – drewno i kamień – ale też elementy z żelbetu. Nie chcemy na siłę szukać jakiegoś wyróżnika, żeby zrobić koniecznie coś nowego, ale jednocześnie ryzykować, że za jakiś czas na to spojrzy jako na koszmarek architektoniczny. Świadomie podchodzimy do projektowania architektury uniwersalnej, dobrze rozwiązanej funkcjonalnie, na którą nikt nie będzie narzekał za 10 lub 20 lat – mówi Piotr Sobociński, autor projektu osiedla Port Drzewny.

Port Drzewny to coś więcej niż osiedle. W zachodniej części Torunia wybudujemy od podstaw pokaźny kawałek miasta z usługami, które są niezbędne na co dzień. Osiedle powstanie w bliskiej odległości od centrum Torunia (zaledwie 9 km), ale z dala od tego, od czego chcemy uciec, czyli od miejskiego zgiełku, hałasu i korków.

Duży nacisk chcemy położyć na wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Bo to ono wyznacza naturalny rytm życia człowieka, wpływa na jego funkcjonowanie i produktywność. Do budynków, m.in. dzięki dużym oknom, będzie więc docierać duża ilość światła z zewnątrz. Jednocześnie zadbamy o systemy zacieniania i odpowiednie nasłonecznienie budynków. Za stopień nagrzewania się okien i elewacji będą odpowiadać sterowane elektronicznie żaluzje i rolety zewnętrzne zsynchronizowane. To zapewni odpowiednie zbilansowanie energetyczne budynku.

Ograniczony ruch na osiedlu

Widzimy jak bardzo – nie tylko na przykładzie Torunia – w przestrzeni publicznej dominują samochody. Na wielu osiedlach pod postoje wyznaczane są ostatnie skrawki zieleni, które w szybkim tempie wypełniają się samochodami. Trudno nadążyć za potrzebami parkingowymi w mieście.

Nasz projekt zakłada, że miejsca parkingowe znajdą się głównie na skrajnych drogach, okalających teren inwestycji. To, że duża część terenu będzie wyłączona z ruchu samochodowego, będzie powodować, że mieszkańcy nie będą czuli się zamknięci w domu. Będą mieli, gdzie pójść i wypocząć. Tam, gdzie normalnie – na innych osiedlach – stałyby samochody, znajdą się u nas miejsca wypoczynku. Dzieci bezpiecznie dotrą do placu zabaw.

Tam, gdzie będą mogły wjeżdżać samochody, ruch zostanie spowolniony. Na zbiegu tras samochodowych powstaną małe ronda. Bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, to dla nas absolutny priorytet. Poza tym ograniczając ruch, ograniczamy hałas i emisję spalin.

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni parkingowej pozwoliło nam wydzielić liczbę parkingów znacząco przewyższającą standardy obowiązujące w Toruniu. Takie podejście daje gwarancję komfortu mieszkańców i osób przyjezdnych, że nie będą musieli przemierzać setek metrów w poszukiwaniu wolnego postoju.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Poczuj klimat naszego osiedla

Formularz kontaktowy

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszym projekcie? Wypełnij formularz, a skontaktują się z Tobą nasi opiekunowie klienta.