12-02-2023

Każdy budynek będzie mieć klasę energetyczną

To prawdziwa rewolucja. Już niedługo każdy budynek w Polsce będzie mieć własną klasę energetyczną. Podobną do tych, które znajdziemy teraz na sprzęcie AGD lub RTV. Od 2028 r. wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być budynkami zeroemisyjnymi.

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków już niebawem mają stać się standardem. Tak jak dobrze znane nam klasy energetyczne, które znajdziemy na sprzęcie AGD lub RTV – informuje portal money.pl.

Za miesiąc zmianami w przepisach ma się zająć Parlament Europejski, a następnie Rada UE. Pracuje nad nimi także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Właśnie trwają konsultacje społeczne dotyczące m.in. klas energetycznych budynków. Każdy z budynków będzie musiał mieć dokument zawierający świadectwo energetyczne nieruchomości oraz informację do jakiej klasy należy (w skali od A+ do G).

•    Budynek w klasie A+ jest budynkiem dodatnio energetycznym w bilansie nieodnawialnej energii pierwotnej,
•    Budynek w klasie A jest budynkiem bezemisyjnym,
•    Klasa G odpowiada 15 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej.

Jak będzie wyglądać klasyfikacja budynków? Pod uwagę będzie brany m.in. roczny poziom zużycia energii dla danego budynku i poziom emitowanych przez niego zanieczyszczeń. Osobno będą klasyfikowane domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty gospodarcze.

Takie rozwiązania stosowane są już w innych państwach unijnych, np. we Włoszech przy każdym ogłoszeniu o sprzedaży domu lub mieszkania znajdziemy informację o jego klasie energetycznej. W ten sposób wiemy, ile energii rocznie zużywa budynek (na ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie i oświetlenie) i ile będzie nas kosztować jego utrzymanie. Znamy też wielkość emitowanych przez budynek zanieczyszczeń.

– Czas zmienić nasze myślenie o budynkach – mówi Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny. – To taki sam „sprzęt” jak lodówka czy telewizor, pobierający energię, zużywający się, wymagający napraw, itp. Znając klasę energetyczną budynku, znamy koszty utrzymania (a te stanowią niemałe wydatki w domowych budżetach) i wiemy od razu, czy stać nas na nie czy nie. Budynki, które powstają na osiedlu Port Drzewny, już teraz są zeroemisyjne, a wskaźniki na zapotrzebowanie energetyczne klasyfikują nasze domy w kategorii A.

Eksperci mówią wprost o tym, że planowane zmiany przepisów będą rewolucją w branży nieruchomości. Że na naszych oczach mocno przyspiesza transformacja energetyczna w całej Unii Europejskiej. Kto nie spełni warunków, a jego budynki będą mieć najniższą klasę energetyczną, za jakiś czas wypadnie z rynku.

Nowo budowane budynki – według projektowanych przepisów – mają osiągać klasę E do 2030 r., a do 2033 – klasę D. Będzie jednak także obowiązek renowacji i dostosowania obecnych budynków do nowych standardów. A standardem za kilka lat ma być m.in. montowanie na budynkach instalacji fotowoltaicznych i coraz szersze odchodzenie od stosowania paliw kopalnych.


Dowiedz się więcej o naszej inwestycji:

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!