12-02-2023

Tani kredyt na pierwszy dom

Coraz głośniej robi się wokół rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, czyli programu dopłat do kredytu mieszkaniowego. Ma on znacznie ułatwić zakup domu lub mieszkania (o wartości do 800 tys. zł) osobom do 45. roku życia, które nie ma i nie miała własnego lokum.

Kilka dni temu rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Według szacunków z programu skorzysta ok. 155 tys. osób.

Kiedy ruszy „Bezpieczny Kredyt 2%”? Być może w lipcu. Umożliwi on zaciągnięcie taniego kredytu – oprocentowanego na ok. 2 proc. w skali roku – na zakup domu lub mieszkania. To ok. czterokrotnie mniejsze oprocentowanie niż w przypadku dzisiejszych kredytów hipotecznych.

– Cała branża nieruchomości spogląda z dużą uwagą na to, co dzieje się na rynku kredytów hipotecznych – mówi Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny. – W tej chwili można mówić o jego zapaści. Optymizmem powiało kilka dni temu, gdy dowiedzieliśmy się, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał bankom zgodę na złagodzenie kryteriów badania zdolności kredytowej osób starających się o kredyt. Z nadzieją branża spogląda także w kierunku programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Ale na program liczą przede wszystkim ci wszyscy, którzy musieli wstrzymać się z zakupem domu lub mieszkania, np. z powodu wysokich stóp lub zaostrzonych kryteriów wyliczania zdolności kredytowej.

Żeby wziąć udział w rządowym programie, trzeba spełnić kilka warunków: kredyt może uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich.

Jedna osoba może uzyskać kredyt w wysokości 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa maksymalna kwota to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na lokum z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.

„Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Przykładowo: małżeństwo z jednym dzieckiem wzięło 550 tys. zł kredytu na 30 lat. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

  • W okresie 10 lat dopłata ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały.
  • Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł.
  • Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na tzw. annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3 172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.
  • Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Więcej informacji o programie TUTAJ.


Dowiedz się więcej o naszej inwestycji:

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 108 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!