11-08-2021

Portowy Dziennik Budowy #2, 11 sierpnia 2021

Montaż, montaż i jeszcze raz montaż. Rozpoczęliśmy montowanie pierwszych domów w Porcie Drzewnym. Powstają one z elementów prefabrykowanych. Jakie są zalety tego typu budownictwa?

W końcu widać mury! Długo czekaliśmy na moment, kiedy będą widoczne bryły naszych budynków. Po wylaniu płyt fundamentowych (o czym możecie przeczytać w pierwszym odcinku) przyszedł czas na montaż elementów prefabrykowanych: ścian, stropów i schodów. Ich produkcją i dostawą zajmuje się firma Buszrem z Włocławka.

Za ich montaż zaś odpowiada w pełni nasza ekipa. – Zmontowaliśmy już wszystkie elementy prefabrykowane w dwóch budynkach w zabudowie bliźniaczej, teraz trwa montaż pierwszego domu w zabudowie szeregowej – mówi Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny.

W przypadku czterech domów (z 58 domów, które powstaną w pierwszym etapie) osiągnęliśmy już stan surowy otwarty. Pod koniec sierpnia będzie w nich montowana stolarka okienna i drzwiowa.

W zmontowanych bliźniakach trwają prace wykończeniowe na dachach: pojawi się tam izolacja termiczna, styropian i papa termozgrzewalna. – Wszystkie dachy naszych domów pomalujemy białą farbą odblaskową – mówi Jakub Bronka. – Taka powłoka doskonale odbija promienie słoneczne i obniża temperaturę na dachu.

Domy prefabrykowane z keramzytobetonu w pigułce:

  • Elementy prefabrykowane, które przyjeżdżają na plac budowy, od razu są gotowe do montażu. Powstają na linii produkcyjnej, pod dachem, w komfortowych warunkach. To oznacza mniejsze ryzyko zawilgocenia prefabrykatów i późniejszych problemów z grzybami lub pleśnią.
  • Gwarancja jakości – każdy element przed opuszczeniem wytwórni poddawany jest surowej kontroli technicznej. Ściany na plac budowy przyjeżdżają suche, więc nie trzeba ich sezonować tak jak tradycyjne mury. Od razu po zakończeniu montażu można przystąpić do wykończenia domu.
  • Ściany są gotowe i nie wymagają tynkowania. Wbudowany w nie jest układ instalacji elektrycznej, bo oznacza brak konieczności wykonywania bruzd np. pod kable (powierzchnia ściany jest nienaruszona i odpowiednio gładka). Zewnętrzne lico ścian jest szorstkie, co ułatwia przyklejenie ocieplenia.
  • Cieńsze ściany, więcej przestrzeni. Prefabrykacja pozwala na wykorzystanie cieńszych ścian (odpowiednio izolowanych) niż w tradycyjnym budownictwie. A to oznacza więcej przestrzeni.
  • Niższe koszty utrzymania. Domy prefabrykowane cechują się wysoką izolacją cieplną. Precyzyjnie wykonane konstrukcje są szczelne i zapewniają redukcję do minimum mostków cieplnych. A to przekłada się na niższe koszty utrzymania, komfort cieplny przez cały rok, a także lepszą optymalizację urządzeń grzewczo-chłodzących, mniejsze zużycie energii (oszczędności!) i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
  • Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane: mineralne, ceramiczne, przyjazne człowiekowi i jego otoczeniu. Jest lekki i ciepły dzięki swojej porowatej strukturze. To materiał obojętny chemicznie, bez zapachu, odporny na działanie kwasów, wilgoci, pleśni, grzybów i gryzoni. Jest niepalny i mrozoodporny.
  • Ściany z keramzytu mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, charakteryzują się dużą przepuszczalnością pary wodnej i świetnymi własnościami akustycznymi.

Montaż elementów prefabrykowanych na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej zajmuje kilka dni. Wystarczą trzy osoby i… dźwig. Jak krok po kroku wygląda montaż domu prefabrykowanych? O tym przeczytacie w kolejnym odcinku naszego dziennika budowy.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!