14-11-2021

Portowy Dziennik Budowy #6, 15 listopada 2021. Z kim budujemy? Lafarge

Od momentu rozpoczęcia prac budowlanych współpracujemy z firmą Lafarge. Co o tym zdecydowało? – Wybór ten nie był przypadkowy, Lafarge to przede wszystkim najwyższa jakość, najnowsze technologie oraz bogaty asortyment. – podkreśla Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny.

– Nasza współpraca zaczyna się już na etapie projektowania płyt fundamentowych – mówi Jakub Bronka. – Konstruktorzy Lafarge uczestniczą w procesie tworzenia dokumentacji oraz doboru technologii, która będzie najodpowiedniejsza do realizowanych przez nas budynków, zarówno pod względem technicznym, jak również organizacyjno-wykonawczym.

Inwestycja już na etapie przygotowania wymagała od zespołu Lafarge dostosowania rozwiązań do nowoczesnych wymagań projektowych i koncepcyjnych. Dlatego na jej potrzeby specjalnie zaprojektowano płyty fundamentowe domów, wykorzystując do tego samozagęszczalny beton Agilia Fibro z włóknami stalowymi, zmniejszając dzięki temu ilość tradycyjnej stali zbrojeniowej o blisko 50 proc., oraz obniżając tym samym koszty i przyspieszając budowę.

Dotychczas na budowę inwestycji dostarczono ponad 237 m sześc. tego betonu, a szacowana ilość do końca tego roku wynosi ok. 2000 m sześc.

Domy na osiedlu Port Drzewny są budowane w technologii prefabrykowanej keramzytobetonowej, dzięki temu konstrukcja jest „lżejsza” od tradycyjnego żelbetu, a także posiada podwyższoną izolacyjność cieplną. Wszystkie lokale mieszkalne wyposażone zostaną w pompy ciepła i system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Umożliwia to w pełni kontrolowaną wymianę powietrza, a co za tym idzie oszczędności ciepła, natomiast zastosowane w naszych urządzeniach filtry pozwalają na dostarczanie do pomieszczeń powietrza o niższej zawartości dwutlenku węgla oraz wilgotności.

Kolejnym krokiem mającym na celu jak efektywniejsze wykorzystanie energii cieplnej jest minimalizacja jego strat z ogrzewania podłogowego. Tutaj podobnie jak w przypadku płyt fundamentowych dużym zaangażowaniem wykazała się firma Lafarge. Wypracowano technologię opartą na wykonaniu izolacji pod instalację ogrzewania podłogowego z mineralnej piany Airium, będącej ekologiczną alternatywą dla styropianu, a następnie wykonania szlichty cementowej opartej na cemencie Lafarge IX, który jest dedykowany do posadzek, w których rozłożona jest instalacja ogrzewania podłogowego.

– Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań ciepło z ogrzewania podłogowego rozchodzi się w pomieszczeniach równomiernie, co ogranicza straty ciepła – podkreśla Jakub Bronka. – Ta technologia gwarantuje nie tylko najwyższy poziom izolacji, ale także komfort cieplny podczas upałów i wysoką ochronę przeciwpożarową.

Airium pozostawia niższy ślad węglowy w porównaniu z innymi metodami izolacji i w pełni nadaje się do recyklingu. – Wybór tych, a nie innych rozwiązań i materiałów nie jest przypadkowy – podkreśla prezes Portu Drzewnego. – Na granicy Torunia i gminy Zławieś Wielka realizujemy zupełnie nową koncepcję – zbudowaną zupełnie od podstaw nową tkankę miejską: zrównoważoną, będącą w zgodzie z naturą i wykorzystującą innowacyjne i proekologiczne rozwiązania. Do realizacji naszego projektu podchodzimy z dużą pieczołowitością, dlatego również przy wyborze naszych stałych dostawców nie mogło być mowy o jakiejkolwiek przypadkowości.

Rozwiązania, które na budowę dostarczył Lafarge – mineralna piana izolacyjna Airium, samozagęszczalny beton z włóknami stalowymi Agilia Fibro i specjalistyczny cement iX CPP20 do podkładów podłogowych – pozwolą na redukcję śladu węglowego budynków i poprawią ich efektywność energetyczną.

– Obecnie budownictwo odpowiada za blisko 40 proc. emisji CO2 w Europie, dlatego kluczowe jest wykorzystywanie innowacyjnych materiałów budowlanych, które wpływają na redukcję emisji CO2 budynku, zarówno w procesie budowy jak i cyklu jego życia. Port Drzewny to inwestycja, która w sposób kompleksowy wykorzystuje zrównoważone rozwiązania Lafarge. Cieszymy się, że możemy wspierać projekty, które realizują trend ekologicznego budownictwa i projektowania miast w duchu zrównoważonego rozwoju – mówi Xavier Guesnu, prezes Lafarge w Polsce.

  • Airium to innowacyjna, w pełni ekologiczna piana termoizolacyjna na bazie cementu. Jest bezpieczna, bez związków lotnych i niepalna. Posiada też mniejszy ślad węglowy niż wełna i styropian. Pozostawia niższy ślad węglowy w porównaniu z innymi metodami izolacji i w pełni nadaje się do recyklingu.
  • Szlichta cementowa na bazie rozwiązania iX CPP20, pod którą została rozłożona instalacja ogrzewania podłogowego charakteryzuje się wyższą o 30 proc. przewodnością cieplną od zwykłego jastrychu oraz pozwala na ok. 15 proc. oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki krótszemu czasu przygotowania i wbudowywania mieszanki materiał jest łatwiejszy w użyciu, co przyspiesza realizację inwestycji.

DOSTĘPNY

DOM F59

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 795 000 PLN

POWIERZCHNIA: 120 m2

POKOJE: 4

DOSTĘPNY

DOM F58

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

DOSTĘPNY

DOM F57

Domy w zabudowie szeregowej

Cena: 695 000 PLN

POWIERZCHNIA: 105 m2

POKOJE: 3

PORT DRZEWNY TORUŃ

Nie czekaj! Kup swój wymarzony dom

Chętnie doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru mieszkania, finansowania aż pod klucz!